FAQ
  1. Z czego składa się projekt?

Podstawowe różnice znajdziesz w zakładce OFERTA gdzie dokładnie rozpisany jest zakres, który obejmują odpowiednio projekt koncepcyjny i projekt wykonawczy.

Niezależnie od preferencji stylu, czy miejsca przestrzeni do zaprojektowania, jego realizacja zawsze będzie przebiegać w podobnym rytmie

• Pierwszym etapem jest zebranie od Państwa wszystkich informacji na temat Państwa oczekiwań i wymagań. Określamy preferowaną estetykę, kolory, które chcieliby Państwo widzieć w projekcie oraz kolory, których Państwo nie lubią. Na tym etapie dowiaduje się czy wola Państwo wannę czy prysznic, czy dużo Państwo gotują w domu, czy potrzeba dodatkowego miejsca dla nocujących gości itd. Tak szczegółowy wywiad pozwoli stworzyć wnętrze idealnie dopasowane do Państwa estetyki, przyzwyczajeń i stylu życia.

• Kolejnym etapem jest opracowanie projektu aranżacyjnego z kompleksowo przedstawionym układem funkcjonalnym w formie rzutów 2D. Przy pracy uwzględniamy wcześniej przeprowadzoną analizę i staramy się znaleźć równowagę pomiędzy oczekiwaniami, a możliwościami przestrzennymi. W wyniku konsultacji wymieramy jeden bądź tworzymy mix z propozycji.

• Następnie dobieramy kolorystykę, materiały wykończeniowe i elementy wyposażenia do momentu pełnej akceptacji, pracując już na widokach przestrzennych 3D! Wymiana maili i korekty propozycji trwają do momentu pełnej akceptacji aranżacji. Widoki 3D pokazują już bardzo dużo więc świadomie podejmujesz decyzje odnośnie tego jak ma wyglądać Twoja przyszła przestrzeń. Nie pracujemy wyłącznie na moodbordach które często mogą wprowadzać zamieszanie, wyobrażenie sobie na ich podstawie wnętrza czasem nie jest równe temu co później widać na wizualizacjach.

      

• Dla lepszego przedstawienia projektu przygotowujemy następnie realistyczne wizualizacje wnętrza z dbałością o szczegóły natężenia świateł, odbić, tekstur, by w najdokładniejszy sposób zaprezentować naszą koncepcję. Wizualizacja ma charakter poglądowy i orientacyjny pomaga wyobrazić sobie przyszłą przestrzeń i pokazać ważne elementy wykończenia. Na tym etapie również możliwe są korekty, ale są ograniczone np. do zmiany frontów matowych na błyszczące itp.

• Następnym etapem jest przygotowanie zestawienia, ukazującego wszystkie materiały użyte w projekcie. Dbamy o to, by projekt uwzględniał budżet inwestora, jego oczekiwania i był realny do zrealizowania.

Jeśli wybrany został zakres projektu koncepcyjnego zestawienie wskazuje najważniejsze elementy wystroju widoczne na wizualizacjach wraz z linkami do sklepów tak aby przy własnym zaangażowaniu móc zrealizować efekt z wizualizacji. tu kończy się zakres projektu koncepcyjnego.

Natomiast jeśli wybrany został projekt wykonawczy spotykamy się w celu wybrania na żywo elementów wykończenia i wyposażenia na podstawie faktycznych próbek. Po zaakcentowanych wyborach tworzymy szczegółową listę z ilościami użytych materiałów oraz wskazujemy miejsca ich zakupu.,

• Ostatnim etapem pracy jest przygotowanie kompletu rysunków z wytycznymi dla wykonawców takich jak elektryk, hydraulik, ekipa remontowa, stolarz, ślusarz itp. dopracowanych w każdym detalu. Całość zawiera wszystkie niezbędne elementy rysunkowe i zestawieniowe, umożliwiające wykonanie projektu bez przeszkód.

  1. Ile trwa projekt aranżacji wnętrz?

Czas trwania projektu zależy od dwóch czynników: pierwszy to zakres prac projektowych, im więcej pomieszczeń do zaaranżowania, tym ten czas jest coraz dłuższy. Projekty wykonawcze wynikają z wizualizacji, a te z układu koncepcyjnego i wyboru materiałów. Te wszystkie czynności są całością i prowadzą do jednego – wnętrza skrojonego na miarę.

Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na czas trwania projektu jest decyzyjność klienta. Zdarza się, że inwestor odpowiada po 3 dniach od otrzymaniu e-maila a czasami odpisuje po tygodniu, a nawet po miesiącu, co niezwykle rozciąga projekt w czasie. Dlatego tak ważna jest współpraca i dobry, płynny kontakt.

Przykładowo dla całego mieszkania ok 60 mkw czas przygotowania projektu to:

Projekt koncepcyjny: ok. 30 dni roboczych

Projekt wykonawczy: ok. 60 dni roboczych

  1. Czy projekt aranżacji wnętrz jest drogi?

Paradoksalnie im bardziej ograniczony jest budżet tym bardziej potrzebny jest projektant do uzyskania zadowalającego efektu. Dzięki ciekawym zabiegom stylistycznym i funkcjonalnym rozwiązaniom możemy nie tylko zaoszczędzić na realizacji, ale także sprawić, że nasze wnętrze będzie wyglądało wyjątkowo atrakcyjnie. Kwota za projekt to jedynie od 2- 5% całego budżetu inwestycyjnego, warto ją wydać i mieć pewność, że wszystko będzie dopasowane, przemyślane i na swoim miejscu. Obejdzie się wówczas bez tracenia pieniędzy na zbędne zmiany i pomyłki w trakcie, które generują dodatkowe koszty lub modyfikacje co kilka lat. Dokładamy starań aby wnętrze było  ponadczasowe, co minimalizuje konieczność zmian co kilka lat.

Dodatkowo aby obniżyć koszt projektu można zdecydować się na aranżację kilku konkretnych pomieszczeń lub wybrać opcję projektu koncepcyjnego, który również zawiera wizualizacje, co umożliwia bardzo dokładnie odtworzenie wyglądu wnętrza w rzeczywistości.

  1. Mieszkam w innej części Polski czy jest możliwość projektowania na odległość?

Tak. Projektujemy także zdalnie. Zwykle jest to projekt koncepcyjny. Realizując projekty na odległość najczęściej pracujemy na dostarczonych przez klienta planach lub oferujemy możliwość dokonania inwentaryzacji po akceptacji przez klienta dodatkowych kosztów dojazdu. Nasze projekty realizowane śą poza województwem Śląskiem np we Wrocławiu, Warszawie czy w Bieszczadach.

  1. Kiedy najlepiej zacząć proces projektowy?

Najlepiej zadzwonić do nas i od razu zarezerwować sobie termin. Unikniemy wtedy sytuacji, w której płytkarz niecierpliwi się i chce rozpocząć pracę a Inwestor dopiero szuka projektanta. Dobrze jest zacząć prace nad projektem co najmniej na miesiąc przed pracą instalatorów elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Mamy wówczas dowolność ustawień, w przeciwnym razie może pojawić się problem np. z układem funkcjonalnym i ergonomią kuchni czy łazienki co może skutkować dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności przeprowadzenia zmian instalatorskich. Jednak najlepiej zgłosić się jeszcze przed budową:) Wtedy mamy dowolność w kwestii ścianek wewnętrznych a nawet zmian w oknach 🙂 Współpraca architekt budynku- projektant wnętrz daje najlepsze efekty 🙂

 

Zapraszam serdecznie do współpracy

Katarzyna Piotrowiak Pure Form Projektowanie Wnetrz